אומנות הבימוי.

.

"התמונה האמיתית של צעדת המנהיגים בפריז: הצטלמו ברחוב ריק
צילומי טלוויזיה וסטילס מהעצרת ביום ראשון יצרו רושם שמנהיגי העולם היו חלק מהמיליונים, אולם זווית ראייה חדשה (כאן בתמונה הראשונה) חושפת את אשליית הצילום מקרוב" הארץ.

http://www.haaretz.co.il/news/world/europe/1.2537850

                        

הרבה יותר עמוק.
רוב המציאות שאנחנו רואים דרך הטלויזיה, היא מציאות מבוימת. היכולת להקרין על מסך שניתן להקרין דרכו את המציאות (שאני אקרא לה מציאות שהיא נקודות בחיי היום יום שלנו שתחומי הענין בהן והחוויתיות שבהן משותפת לכלל האוכלוסיה, כמו הבחירות, מלחמת צוק איתן, עניינים כלכליים וגם תרבותיים מוסיקה סרטים וכו') למספר רב של אנשים.
היכולת הזאת להעביר מסרים אחידים למספר רב של אנשים באותו זמן נתון הוא כלי שברור לכולנו שיתועל באופן כזה או אחר לצורך צרכים אינטרסנטיים של השולט על גוף מדיה.וזאת בגלל יכולת הבימוי שהכלי הזה מעניק להוסיף. זה כמו מוסיקת רקע. מעבר להקרנת המציאות אחד על אחד יש את מוסיקת הרקע.
דוגמא פשוטה ממחקר שערכתי השבוע..
חדשות ערוץ 1.
כבר כמה וכמה שנים אני רואה רק חדשות ערוץ 1.
מיותר לציין שהייתי דיי בודדה בעניין..גם שהייתי ביין אנשים הרגשתי דיי בודדה בעניין..
וככה יום אחד ערוץ אחד התחיל להתחדש..התחילו עם כתום ותכלת..כתום סוף שבוע תכלת אמצע שבוע..והכתוביות בהתאם.. שבוע שעבר הגיע יעקב אילון ואיתו ערוץ 2. הכתוביות לבן שחור אדום עם קו לבן בין האדום לשחור שהם הוסיפו משבצת שחורה מעל האדום. תכלת ברקע וסוג של התרחשויות מאחורי המגיש.
ישבתי עם אחותי שהייתה מתנגדת לצפיה בערוץ 1, תמיד כשישבנו בחברותא. ובשבוע שעבר היא ראתה איתי חדשות בערוץ 1  ותחקרתי אותה..
אמרתי לה, נכון שהיה לך יותר קל לראות חדשות ערוץ 1.. אמרה לי כן, הסברתי לה למה.. אמרתי לה הקצב אותו קצב, הצבעים אותם צבעים, זה משדר לך חדשנות זה משדר לך בעין את אותה תחושה שאת רגילה לראות בה את החדשות וזה מה שיצרו ערוץ אחד. לתוך אותה תחושה זו הם יצקו את התוכן שלהם. אני בטוחה שערוץ 1 ביימו את העניין. התחושה הזאת הייתה מאוד נחוצה לערוץ 1. ואת התחושה הזאת יוצר הרקע..חלק מהרקע הרקע הנ"ל הוא כמו במוסיקת טראנס שיש את הבס האלקטרוני העמום ברקע..צליל אחיד שרק אחרי שהסירו אותו אתה מודע לכך שהוא היה שם בכלל..אתה מרגיש את קיימותו רק שהוא איננו.
ערוץ 2 הוא הערוץ שהזיז לערוץ 1 את הקוטג' והביא את המילקי. עכשיו גם ערוץ אחד רוצה מילקי..יש מצב שתהיה מלחמה על המילקי..

להרגיש קיימות כשהיא איננה, מעניין..

וזה בקטנה…

כי ארץ נהדרת עושים יופי של מוסיקת רקע לביבי, ביבי בארץ נהדרת נראה הרבה יותר צעיר מגילו עם הורמונים של פר הרבעה..וזאת מוסיקת רקע שמייצרת תחושה מאוד מסוימת כלפי ביבי. תחושת ביטחון. אותו בס ברקע שהפר הצעיר בנט מידי פעם לוחץ על הפאוזה.. בנט עושה את מה שעושה ערוץ 1 ביחס לערוץ 2.. הוא משתמש בקודים של ביבי, הקשיחות מול העולם ,התבטאויות ביטחוניסטיות תוך שהוא מראה את מעורבתו הפעילה, פניה ברורה לימין, מעורב במידניות חוץ ופעיל בה והאנגלית והחדשנות של ערוץ 2.
בשקט בשקט הוא מתנגד לחוק העסקה ישירה. לדעתי זה נראה חמור מאוד להתנגד לחוק העסקה ישירה, הפרמטר הזה כלפי נפתלי בנט לא נמצא בכלל במוסיקה שציבור בוחריו שומעים. איזה צליל שמישהו הסיר אותו מהמוסיקה ששומעים קהל בוחריו של בנט, אפילו אם אתה בא ומשדר להם ת'צליל, משהו בתת מודע שלהם גורם להם להדחיק אותו כאילו לא שמעו אותו, למרות שזה פרמטר שהשירה של התורה משדרת אותו והם מתעלמים ממנו.
כסוס כפרד אין הבין.

נפתלי מספק לקהל בוחריו את היכולת של סקטורים מועדפים לנגוס מעוגת הכסף..
300 מליון שקל להתנחלויות הכריז נפתלי כמה רגעים לפני פירוק הממשלה.. זה כנראה גורם להם להדחיק כמה צלילים..

.

Copyright © 2021 . All rights reserved.