עֲרוּמִים;

– ישמעאל..

— מיכל..

– ת'שמע סיפור..

— שומע..

– אני היום נסעתי ב"אוטובוס"..

— למה המילה אוטובוס במרחאות..

– מילה לא טובה, צריך למצוא מילה חדשה..

— תחבורה ציבורית.

– מילים לא טובות.. בשתיהן יש את המילה בור..

— טוב, נסעת באוטובוס במרחאות ו..

– ואני יושבת ככה בסבבה ואז התיישב דוס, ברביעית כסאות בטור הכסאות המקביל לטור שישבתי בו.. אתה יודע עם השטריימל והזקן והחליפה החורפית ביום קייץ חם.. והוא ישב ואז באה אשה צעירה והתיישבה מולו והוא קם.

— נו ברור, דוס. איפה הבעיה.

– אני אספר לך סיפור. אני היה לי לקוח וככה יום אחד באתי אליו לחנות וישבנו ודיברנו, לבשתי גופיא באותו יום והוא ככה שאל, לא קר לך, אמרתי לו שלא וזה היה קטע, כי גם הוא לבש גופיא, אז אמרתי לו גם אתה עם גופיא, לא קר לך.. אז הוא אמר, את יודעת.. עובדים. אמרתי לו גם אני עובדת.. והוא שתק. תמיד נהגתי להחזיק באוטו חליפת צניעות אתה יודע בשביל הלקוחות הדוסים.. ולפני שהייתי נכנסת לפגישה הייתי לובשת עליונית אתה יודע.. והוא לא היה דוס. והיום הבנתי מה הבעיא שלהם..

— מה הבעיא שלהם..

– הם חולי נפש. יש להם בעיא נפשית. נפשם חולה.

— תסבירי.

-הרי בתורה שלנו, נשים שרו, רקדו, שמחו, היו נביאות, היו יפות, אין סיבה הגיונית לעשות מעשה כמו שעשה הדוס באוטובוס במרחאות..

— תסבירי.

– הוא חולה. כשהוא רואה אשה הוא יש לו מחשבות לא טובות בראש והוא כנראה לא יכול להלחם במחשבות שבאות לו בראש..זה הוא אשם, לא האשה שלבשה גופיא. יש לו בעייה קשה בנפש אם הוא יכול לשבת רק ליד נשים ששערן אינו שערן ולובשות מלבושים חמים גם בקיץ כדי שלא לעורר מחשבות רעות אצל זכרי עדתן.. זה נוגד את הבריאה מה שהם עושים הדוסים, זאת התעללות בנשים לדרוש מהן ללבוש בגדים שאינם תואמים את עונות השנה.

— מסכים עם דעתך מיכל, אומר גם שזה נורא לחנך את נשותיהם להסכים עם דרך חים זו שלא נותנת לאשה להיות כפי שהתכוון הבורא.

– ישמעאל, אני אוהבת אותך.

— גם אני אוהב אותך מיכל.

– ואתה יודע ישמעאל הם עשו אותו הדבר לתורה.

— תסבירי.

– גם על התורה הם שמו מלבושים. הם לומדים מפרשנויות של פרשנויות של פרשנויות כמו ספר הזוהר ששמו את תמונת מלובביץ' עליו. אני דיברתי עם דוסים, הנטיא שלהם היא לצטט מדברי מה שהם קוראים לו חז"ל ופחות מהתורה.

— להתיחס לימים הנוכחיים מתוך דברים שראו ולמדו חז"ל מהתורה בזמן עבר תוקע את התקדמות האדם, תוקע את צמיחת בינתו.

– בדיוק. וכמובן מעוור את האדם בבואו להסתכל, לראות את המציאות נכוחה.

— אולי זאת הסיבה שהדוסים לא מביעים התנגדות לקיום מילים בשפה כמו גברת, ופשוט.  אולי זאת הסיבה שדוסים לא מתנגדים לקיום הערים גת ואשקלון בישראל.

מיכל כהן+ישמעאל הלוי.

.

מֵפֵר, מַחְשְׁבוֹת עֲרוּמִים; וְלֹא-תַעֲשֶׂנָה יְדֵיהֶם, תֻּשִׁיָּה.
לֹכֵד חֲכָמִים בְּעָרְמָם;

איוב.

.

Write a Comment

Copyright © 2022 . All rights reserved.