מוסיקה בוכרית- פרומו ראשון.

.

"כיתר הניבים הפרסיים המודרניים הבוכרית מבוססת על הפרסית הקלאסית, והיא שאלה מספר מלים גדול מעברית, ובמידה קטנה יותר גם מאוזבקית ורוסית. קיימים קווי דמיון בין בוכרית וג'ידי (פרסית-יהודית; Judæo-Persian), ודוברי בוכרית וטג'יקית יכולים להבין אלה את אלה. בוכרית מכונה גם "טג'יקית-יהודית" (רוסית Еврейско-таджикский диалект; אנגלית Judæo-Tajik).

באופן מסורתי וכשפות יהודיות אחרות, נכתבה השפה באלפבית עברי. בלחץ השלטונות הסובייטיים היא החלה נכתבת, כטג'יקית, באלפבית לטיני, החל בשנות ה-20 של המאה ה-20, והחל מ-1940 באלפבית קירילי. באותו מועד נסגרו בתי הספר היהודיים במרכז אסיה הסובייטית ותיאטרון שפעל כ-10 שנים, והשימוש באלפבית העברי התייחד רק לתפילה ולשימושי קודש. רוב הפרסומים בבוכרית החל משנות ה-40 של המאה ה-20 נעשו באלפבית קירילי, ורוב דוברי הבוכרית לא שלטו שוב בקריאת אות עברית." וויקיפדיא.

זאת אומרת שבוכרית היא שפה כמו יידיש ולדינו ואני לא ידעתי את זה.

YULDUZ TURDIEVA ENSEMBLE

זאת אומרת שבטוח שתוכנית מוסיקה בוכרית צריכה לכלול בתוכה מוסיקה אוזבקית ופרסית ורוסית מהצד של אסיא, וזאת שמחה גדולה.

Uzbek Music- שם יוצר לא ידוע.

לפי מה שאני מבינה מהיוטיוב יש חיבור בין האוזבקים לאפגנים, כך שיש מצב שבתוכנית תהיה גם מוסיקה אפגנית, אני אוודא את הענין עם מנהלת המכולת שבאה מבוכרה.

אני אעשה את התוכנית כמו שעשיתי עם המוסיקה הרוסית, הרבה פרומואים שירכיבו את התוכנית המלאה. זאת דרך טובה ללמידה, ולמציאת  היוצרים כטעמי.. ככה לאט לאט.. לסיום הפרומו הראשון של מוסיקה בוכרית,נקשיב לאברהם טולמסוב שמדבריה של מנהלת המכולת הבנתי שהוא אהוב על העדה הבוכרית בישראל ..

Avraham tolmasov – Guftam ajabi

.

Write a Comment

Copyright © 2021 . All rights reserved.