ונתתי בידך את הברכה והקללה ובחרת בחיים- פולסא דינורא כבחירה במוות.

.

ונתתי בידך את הברכה והקללה ובחרת בחיים. מה זאת קללה, כשחובר החברים חובר את ילדי הבעל זבוב סביב האדם שהוא מבקש את נפשו להניע את האדם לסיפור חיים שלמעשה שם את האדם במקום של החוטא ובדרך הזאת הם מפילים אשמה ודין. זה מה שמכונה- פולסא דינורא.

למשל,

ילדת בעל זבוב נשואה שמפתה מתחרה עיסקי לשכב עימה. ברגע שהוא שכב איתה הוא חטא באשמה של איש ששכב עם בעולת בעל וזאת אשמה שיש עליה דין מוות. יש אישור להרוג אותו ואין בעיה לבעל להחיל את הדין.

תראה,

שאתה סולל אדם לרשת שאתה שם לו סם אונס, אני טוענת שהוא לא אשם. אתה תאשים את האדם כי הוא נכנס לרשת. כניסתו לרשת היא אולי אשמה, אך לא האשמה בשכיבה עם בעולת הבעל. ומשכך לא אשמה שיש עליה דין מוות. בדיוק כמו שיעל גרינברג לא היתה אשמה שאנסו אותה כי היא לא היתה בתולה. לצורך העניין הדין של יעל גרינברג הוא שהיא לא יכולה להתחתן עם כהן. היה רצון להרשיע את יעל למען יצדקו ילדי קיבוץ שומרת.

.

וַיְדַבֵּר יְהוָֹה אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹֽר: וְאֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל תֹּאמַר אִישׁ אִישׁ מִבְּנֵי יִשְׂרָאֵל וּמִן הַגֵּר הַגָּר בְּיִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר יִתֵּן מִזַּרְעוֹ לַמֹּלֶךְ מוֹת יוּמָת עַם הָאָרֶץ יִרְגְּמֻהוּ בָאָֽבֶן: וַֽאֲנִי אֶתֵּן אֶת פָּנַי בָּאִישׁ הַהוּא וְהִכְרַתִּי אֹתוֹ מִקֶּרֶב עַמּוֹ כִּי מִזַּרְעוֹ נָתַן לַמֹּלֶךְ לְמַעַן טַמֵּא אֶת מִקְדָּשִׁי וּלְחַלֵּל אֶת שֵׁם קָדְשִֽׁי: וְאִם הַעְלֵם יַעְלִימוּ עַם הָאָרֶץ אֶת עֵֽינֵיהֶם מִן הָאִישׁ הַהוּא בְּתִתּוֹ מִזַּרְעוֹ לַמֹּלֶךְ לְבִלְתִּי הָמִית אֹתֽוֹ: וְשַׂמְתִּי אֲנִי אֶת פָּנַי בָּאִישׁ הַהוּא וּבְמִשְׁפַּחְתּוֹ וְהִכְרַתִּי אֹתוֹ וְאֵת כָּל הַזֹּנִים אַֽחֲרָיו לִזְנוֹת אַֽחֲרֵי הַמֹּלֶךְ מִקֶּרֶב עַמָּֽם: ויקרא.

וַֽאֲנִי אֶתֵּן אֶת פָּנַי בָּאִישׁ הַהוּא וְהִכְרַתִּי אֹתוֹ מִקֶּרֶב עַמּוֹ כִּי מִזַּרְעוֹ נָתַן לַמֹּלֶךְ לְמַעַן טַמֵּא אֶת מִקְדָּשִׁי וּלְחַלֵּל אֶת שֵׁם קָדְשִֽׁי: 

מתוך המקום הזה נחשוב שוב על מגילת אסתר.

.

תבין,

אני טוענת שאסנת שמחי עזרה למרגלים של זרע עשו לכבוש את הארץ, זאת הסיבה שהיא קיבלה נחלה בהרחבות, כמו שרחב נהיתה חלק מישראל כשעזרה למרגלים של יהושע.

כמו שרחב נהיתה חלק מישראל, כך אסנת ומשפחת נהיו חלק מעשו – מלכות אדום מלכות החזיר.

.

Copyright © 2021 . All rights reserved.