וַֽיְהִי־עֶ֥רֶב וַֽיְהִי־בֹ֖קֶר י֥וֹם אֶחָֽד׃ מעודכן.

וַיֹּ֥אמֶר אֱלֹהִ֖ים יְהִ֣י א֑וֹר וַֽיְהִי־אֽוֹר׃ וַיַּ֧רְא אֱלֹהִ֛ים אֶת־הָא֖וֹר כִּי־ט֑וֹב וַיַּבְדֵּ֣ל אֱלֹהִ֔ים בֵּ֥ין הָא֖וֹר וּבֵ֥ין הַחֹֽשֶׁךְ׃ וַיִּקְרָ֨א אֱלֹהִ֤ים ׀ לָאוֹר֙ י֔וֹם וְלַחֹ֖שֶׁךְ קָ֣רָא לָ֑יְלָה וַֽיְהִי־עֶ֥רֶב וַֽיְהִי־בֹ֖קֶר י֥וֹם אֶחָֽד׃

וַיֹּ֣אמֶר אֱלֹהִ֔ים יְהִ֥י רָקִ֖יעַ בְּת֣וֹךְ הַמָּ֑יִם וִיהִ֣י מַבְדִּ֔יל בֵּ֥ין מַ֖יִם לָמָֽיִם׃ וַיַּ֣עַשׂ אֱלֹהִים֮ אֶת־הָֽרָקִיעַ֒ וַיַּבְדֵּ֗ל בֵּ֤ין הַמַּ֨יִם֙ אֲשֶׁר֙ מִתַּ֣חַת לָֽרָקִ֔יעַ וּבֵ֣ין הַמַּ֔יִם אֲשֶׁ֖ר מֵעַ֣ל לָֽרָקִ֑יעַ וַֽיְהִי־כֵֽן׃  וַיִּקְרָ֧א אֱלֹהִ֛ים לָֽרָקִ֖יעַ שָׁמָ֑יִם וַֽיְהִי־עֶ֥רֶב וַֽיְהִי־בֹ֖קֶר י֥וֹם שֵׁנִֽי׃

וַיִּקְרָ֨א אֱלֹהִ֤ים ׀ לָאוֹר֙ י֔וֹם וְלַחֹ֖שֶׁךְ קָ֣רָא לָ֑יְלָה וַֽיְהִי־עֶ֥רֶב וַֽיְהִי־בֹ֖קֶר י֥וֹם אֶחָֽד׃

וַיִּקְרָ֧א אֱלֹהִ֛ים לָֽרָקִ֖יעַ שָׁמָ֑יִם וַֽיְהִי־עֶ֥רֶב וַֽיְהִי־בֹ֖קֶר י֥וֹם שֵׁנִֽי׃

וַֽיְהִי־עֶ֥רֶב וַֽיְהִי־בֹ֖קֶר י֥וֹם אֶחָֽד׃

כל יום בורא עולם עשה עד הערב ואז בא הבוקר ושוב פעם עשה עד הערב וחזר לעשות בבוקר. על פי דבר בראשית היום מסתיים בבוקר ולא בערב. למרות שהמועדים הם מערב עד ערב. יכול להיות מערב עד ערב  כי בערב מתחילה המנוחה של היום, ואז גם מתחיל המועד שבדרך כלל יש מנוחה במועדי ישראל. וצריך לחשוב על מועד פסח למשל המועד הוא בחמישה עשר לחודש בחודש הראשון אך הוא מתחיל בארבעה עשר לחודש בחודש הראשון בערב. גם כמו שבת שהוא יום בשבוע בסוף השבוע שהוא יחידת זמן שמרכיבה חלק מהשבוע, זה כמו שאתה עובד מהיום הראשון ועד היום השישי ונח ביום השביעי ושמסתיים היום השביעי מסתיים השבוע שמסתיימת המנוחה של השבוע מסתיים שבוע ומתחיל שבוע חדש. וכך גם לגבי המנוחה של היום שמתחילה בערב ומסתיימת בבוקר ולכן הבוקר הוא סופו של יום אחד ותחילתו של יום שני, כמו שסוף מנוחת השבת הוא סוף של שבוע ותחילת שבוע חדש.

כמו שיום המנוחה, יום הנופש הוא בסוף השבוע וחלק מהשבוע, כך עת המנוחה של היום הוא בסוף היום מערב עד בוקר והוא חלק מהיום השלם. בסוף היום ולא בתחילת היום כי יותר הגיוני שנחים בסוף היום כמו שיותר הגיוני שנחים בסוף השבוע.

סביר להניח שמיקום הירח מגיע למיקום המדויק של תחילת יום חדש, בעת הבוקר כשעוד ניתן לראות את הירח למרות שכבר יש בעת הזו אור שמש. תפילת חצות הליל מתחילה בשעת שיא החושך כשמשעה זו מתחיל התהליך של הגעת האור. בדיוק כמו המצב של הירח באמצע החודש כשהוא נראה בשיא מילואו ואז מתחיל תהליך שהוא מתחיל להראות מעט פחות בכל יום עד סוף החודש בו הירח מתחיל להראות כל יום מעט יותר.. סביר להניח שבחצות הלילה מתחיל הירח להראות פחות והשמש מתחילה להראות יותר. עד הבוקר. עד אור שמש מלא.

ומשכך, נולדתי בשישה עשר, לחודש, בחודש הרביעי ולא בשבעה עשר, לחודש, בחודש הרביעי.  ברור לכולם שיש הגיון בדבר.

Copyright © 2022 . All rights reserved.