היום שאחרי המגפה- הערכת מצב.

הערכת מצב.

לפי דברי הנגיד 50 אחוז מהמשק עובד באופן מלא. זאת חצי הכוס המלאה.

מי הם חמישים האחוז.

שוטרים. רופאים. מנקי רחובות. מפני אשפה וכו’.. ניתן להעריך שמשהו כמו בין 20 ל- 30 אחוז מהעובדים בעת הסגר הם מהמשק היצרני , התוצר של המשק. מה שמכניס כסף..

משמע התוצר ירד בערך ב- 80-70 אחוז.

בוא נאמר שאחרי פסח המשק חוזר לעבודה.

ברור לכל ששוק התיירות- מלונאות, טיסות חבילות נופש, חברות נסיעות – נשארות מושבתות. ברור לכולנו שלנוכח המצב בעולם לא יבואו תיירים, גם בגלל החופש הארוך בו אנשים יחזרו לעבודה בקייץ ולא לנופש השנה. אותו הדבר  בישראל- תיירות מקומית.

יש מצב שלנוכח החופש הארוך יקבע משרד החינוך ולא רק בארץ שהתלמידים והסטודנטים ילמדו הקייץ .. ומשכך גם למקרה זה תהיה השפעה שתוריד את צריכת תיירות הפנים.

המצב הזה ייצר גל ראשון פיטורין מחוסר עבודה ולא בגלל הסגר.

זה אומר שתהיה ירידה משמעותית של כניסת מט”ח לארץ.

עם יבוא לא תהיה בעיה, הבעיה היא בדרישה של לקוחות מהארץ למוצרי יבוא במיוחד יבוא מוצרים  למשק הבית.

גל הפיטורין הראשון ישפיע על הצריכה, בכל התחומים, מזון ביגוד מכשירי חשמל וכו’.. כולל דיור.

ברור שהדבר ייצר את הגל השני של הפיטורין במשק..

עם שוק היצוא, ברור שיהיו פחות הזמנות מחוץ לארץ .. מאותן סיבות.

.

ברור שלנוכח ירידת צריכה , יהיה יותר היצע מהביקוש , משמע ירידת מחירי סחורות.. יהיו ענפים שתקועים עם מלאים גדולים ויקרים יותר מהמחיר שהם יכולים למכור… והדבר ייצר הפסדים , על כל מה שמשתמע מכך.

כמובן שזאת הערכה , אני לא אומרת שאני נביאה.

לתרחיש כזה, צריך נגיד בנק ישראל להיות מוכן..  מבחינת מה שזה אומר מבחינת ערך הכסף, ירידת שער הדולאר וכו’… גם מבחינת היכולת של היצואנים להתמודד בשוק תחרותי בחוץ לארץ. כמובן שבעת בעיות השתכרות, הנגיד צריך לחשוב על ירידת ערך דירות מול משכנתאות, בטחונות.. וחוסר יכולת לשלם וכו’..

נקודה למחשבה:

משבר 2008 היה משבר פיננסי עולמי ולא תעשייתי.

המשבר של אחרי המגפה הוא משבר תעשייתי עולמי.

בגלל שבמשבר פיננסי של מצב גאות, אין קשר ישיר בין פעילות החברה התעשייתית הנסחרת בבורסה לבין הסחר בה בבורסה, משבר פיננסי ללא משבר תעשייתי  הוא לא משבר שקשה לעלות ממנו חזרה וגם מייצר הגבהה של חלק מהעולים ממנו.

התעשיות היצרניות הן אלה שמזינות את שוק ההון .

ברור שתהיה ירידה מתמשכת במחזורי פעילות תעשייתית מסחרית.

זאת אומרת שבגלל שהמשבר הזה הוא משבר תעשייתי שלירידות שבו תהיה השפעה מכרעת על המחזורים בבורסה ובבנקים,  יש ההתכנות גם למשבר פיננסי אפילו יותר קשה ממשבר 2008.

.

די מעניין שהפושע האשכנזי ורמוס שהריץ מניות בבורסה, לא נדרש להציג תעודת יושר בעת קבלת רשיון עסק למסחר בבורסה שהקים לאחר פרשת פסגות. הוא גם לא ישב בכלא, הוא שילם מהכספים שפסגות עשתה מההרצה כופר 500 אלף לאחר שקיבל בעבור פועלו למען בעלי פסגות כ-70 מליון פיצויים.

אני טוענת שהפיצויים שקיבל ורמוס הם הוכרת תודה שהוא ושמו עמדו למשפט ולא בעלי פסגות.

“שוא חומה אצור לך”- אלתרמן.

ורמוס- פסגות.

.

כדי שתבינו עד כמה הפשע של ורמוס גדול, כעשר חברות שולטות על מחזור הבורסה. פסגות אייפקס מאנגליא היא חלק מהחברות האלה.

** נקודת קצה הירידה לא תקבע בתום המגפה. כרגע השוק מושבת, זה לא זמן למדוד ירידה, הירידה בפעילות הכלכלית הנכונה למדידה היא רק לאחר המגפה, לא ניתן לדעת כרגע מתי תעצר הירידה בפעילות הכלכלית וכמה תהיה הירידה בפעילות הכלכלית לאחר המגפה.

בגלל אבטלה גדולה יהיו הרבה אנשים שיהיה להם פחות כסף לקנות.

כדי שחברות ימכרו כמו שמכרו לפני המגפה צריך לדאוג שהצרכנים יקנו אחרי המגפה כמו שקנו לפני המגפה ואף למעלה מכך וזאת אם רוצים להראות גידול במכירות בסוף הישיבה.

שלא כמו אחרי מלחמה שהמחסנים מתרוקנים ושצריך למלא את המחסנים מחדש, אחרי המגפה התעשיא חוזרת לעבוד מלא כשהמחסנים מלאים וצריך לרוקן..

נקודה למחשבה- יש הרבה כסף בבנקים בשווייץ, בקיימן וכו’.. לרוב ריווחי יתר של אנשי עסקים שלא הגיעו לעובדים כשכר פחות נמוך ולא הגיעו  לקופות האוצר ושלא משמש לצריכה.

עבריינים קלאסים..

ברור לכל שאם הכסף הזה היה אצל עניים, הם היו קונים , הם היו מגדילים את הצריכה את מחזורי המכירה, מחזורי פעילות כספית.. בכל התחומים.

כסף ששוכב בבנק זה כמו במשל האדים שעולים השמימה ולא מורידים מטר ארצה..

הערכת מצב. זה לא דוד- זה גוליאת. הצונאמי אחרי רעידת האדמה- המשבר הכלכלי שאחרי המגפה.  ניהול משברים.

תראה,

ידוע לכל שלעומת העם השבדי החוזק הכלכלי של משק הבית בישראל הוא כזה שלא רק משתכרי שכר מינימום חיים עם הראש מעל המים. לעם בישראל אין את השומנים בבנק במשמעות של אם משכורת אחת או שתיים לא נכנסת הם יוכלו להסתדר כמו שאומרים. רוב העובדים בישראל חיים על המינוס כמו שאומרים… בעת פיטורין יהיו הרבה אנשים שלא יוכלו לשלם שכר דירה או משכנתא החל מהחודש הראשון או השני שלא יקבלו שכר.

שכר.

הכיוון הנכון הוא – הקפאת משכנתא לחצי שנה למתקשים לשלם. מכירת דירות בגלל חוסר יכולת לשלם יכולה לייצר ירידת מחירים קיצונית, גם תהיה בעיה למכור. במצב כזה השוק הוא שוק של פחות קונים שמחכים לקצה ירידת המחירים..

כִּי לִפְנֵי הַיָּמִים הָהֵם שְׂכַר הָאָדָם לֹא נִהְיָה וּשְׂכַר הַבְּהֵמָה אֵינֶנָּה וְלַיּוֹצֵא וְלַבָּא אֵין שָׁלוֹם מִן הַצָּר וַאֲשַׁלַּח אֶת כָּל הָאָדָם אִישׁ בְּרֵעֵהוּ: זכריה.

(יש מצב שבעת אבטלה נראה בכל העולם עימותים בין תושבי המקום לעובדים זרים במקום, אני מציעה שהמנהיגים יקדימו תרופה למכה, ולהוציא הודעה מהאומות המאוחדות שכל עובד זר בארץ לא לו, חוזר לארצו. הודעה כלל עולמית מהאומות המאוחדות תמנע מהומות בעת שילוח העובדים הזרים לארצם. כדי למנוע בעיות עם זקנים, זאת העת להקים את צבא הסעד לישראל וחיילים וחיילות יעסקו בשרות צבאי לאומי בעזרה לזקנים, נכים וחולים בבתי חולים וכו’, לצבא זה יתגייסו גם גרים שיעזרו  לזקנים, נכים וחולים גרים. אולי הדוסים שלא מתגייסים לצבא יסכימו להתגייס לצבא הזה, שהבחור מזק”א יהיה הרמטכ”ל הראשון של צבא זה בגלל שהחיילים והחיילות עושים זאת בהתנדבות זה יחסוך הרבה מאוד כסף למדינה, לביטוח לאומי, שיפנה כסף לעזור בעת המשבר שיש הרבה שצריכים את עזרת מדינה).

שכר. הבדלה בין חוזק העם לבין חוזק המדינה. עובדים זרים בעת משבר. ענפים מאופיינים עובדים זרים. שידור פירסומות ולא מצוקה…

.ובשורה התחתונה,

העיקר הבריאות. נשרף  הכסף, נפל העסק, וגם אם אבדת את הבית- כפרת עוונות. כסף בא והולך, העיקר הבריאות שלנו, של הנשים שלכם, של הבעלים שלכם של האמהות שלנו של הסבתות שלכם, ושל הילדים שלכם ואם הבנק יעקל לך את הבית ואת העסק ואם העסק יפול, כפרת עוונות. העיקר הבריאות..

זה מה אני אומרת.

העיקר הבריאות.

.

Copyright © 2021 . All rights reserved.